MEHTERİN YÜRÜYÜŞÜ VE KONSER DÜZENİ

MEHTERİN BAŞINDA BÖLÜK KOMUTANI ÇORBACI BAŞI, ARKASINDA ZIRHLI MUHAFIZLARLA BİRLİKTE DEVLETİ TEMSİLEN ALSANCAK, BAĞIMSIZLIĞI TEMSİLEN AK SANCAK , İSLAMİYETİ TEMSİLEN YEŞİL SANCAK YER ALIR. ESKİ TÜRK HAKANLARI 9 RAKAMINI UĞURLUSAYDIĞINDAN TÖREN TAKIMLARI 9 KATLIDIR. SANCAKLARDAN SONRA 3 SIRA HALİNDE EN BÜYÜĞÜ HÜCUM TUĞ'U OLAN 9 TUĞ GELİR.

1


 

TUĞLARDAN SONRA MEHTER BAŞI , ÇEVGENLER ZURNAZENLER ,BORUZENLER, NAKKAREZENLER ,ZİLZENLER, DAVULZENLER VE EN ARKADA AT ÜSTÜNDE KÖSZEN GELİR.SAZ BAŞLARI KIRMIZI , DİĞER MÜZİSYENLER LACİVERT GİYERLER.

1


 

MEHTERİN YÜRÜYÜŞÜ BU GÜNKİ MODERN ORDU DÜZENİNDEKİ YÜRÜYÜŞÜN TAMAMEN TERSİNE SAĞ AYAKLA BAŞLAR. ÜÇ ADIMDA BİR DURULUP SAĞA VE SOLA DÖNÜLEREK HALK SELAMLANIR.BU YÜRÜYÜŞ ZANNEDİLDİĞİ GİBİ OSMANLI DÖNEMİNE YADA DAHA ÖNCESİNE AİT BİR YÜRÜYÜŞ ŞEKLİ DEĞİLDİR. 1953 YILINDA ASKERİ MÜZE BÜNYESİNDE KURULAN MEHTER TARAFINDAN İCAT EDİLEN BU YÜRÜYÜŞ MEHTERE YAKIŞTIĞI İÇİN VE BÜYÜK İLGİ TOPLADIĞI İÇİN DEVAM ETMEKTEDİR.YÜRÜYÜŞÜN BU ŞEKLİ EDEBİYATADA SON DÖNEMLERDE KONU OLMUŞ HATTA BİRÇOK KÖŞE YAZARI DURMAYI VE GERİGİTMEYİ BUNULA İFADE EDER HALE GELMİŞLERDİR.

1


 

MEHTER KONSER DÜZENİ ALACAĞINDA DÜZ YÜRÜYÜŞE SOL AYAK İLE GEÇER VE MEHTER HİLAL DÜZENİNE GELENE KADAR BİR PEŞREV ( SAZ ESERİ ) SESLENDİRİR.KÖS HİLALİN ORTASINDA YER ALIR. KÖS TÜRK BAYRAĞINDAKİ YILDIZI ,DİĞER MÜZİSYENLERİN OLUŞTURDUĞU HİLAL İSE TÜRK BAYRAĞINDAKİ HİLALİ TEMSİL EDER.ÇAĞRI İLE BAŞLAYAN KONSER GÜLBANK ADI VERİLEN MEHTERDUASI İLE SON BULUR.MEHTER KONSER ALANINI ,PEŞREV (SAZ ESERİ) ÇALARAK TERK EDER.

1

 

Bu bilgiler http://www.mehtertv.com sitesinden alınmıştır.